Порушення обміну речовин

Порушенням обміну речовин називають комплекс змін в організмі, які проявляють себе в різній послідовності та викликають зміни в структурі і функціональному стані тканин та органів організму.
Білки, жири та вуглеводи є речовинами, порушення балансу між якими і викликає вищезгадану патологію. Корма тваринного походження, до яких належать м’ясо, суп-продукти, органи, такі як печінка, легені, шлунки, а також напівфабрикати, котлети, ковбаси та багато іншого, є високобілковими компонентами раціону. Особливо обережними необхідно бути при використанні в харчуванні м’яса свиней, так як воно є ще й дуже жирним.Якщо ви полюбляєте балувати свого улюбленця печивом, цукерками, булочками, краще знайти альтернативу у вигляді дропсів, або інших ласощів, які виготовлені спеціально для нього.

Молоко  та деякі молочні продукти засвоюються та перетравлюються повноцінно організмом лише протягом кількох місяців після народження, а у старшому віці засвоєння знижується через недостатність ферментів для перетравлення лактози молока, тож споживання молока викликає пронос та накопичення газів у кишечнику.

Будьте внимательны при выборе корма!

Нестача або надмірна кількість вітамінів виступає як етіологічний фактор (причина) виникнення захворювання. Адже вітаміни та їх похідні є каталізаторами або інгібіторами обмінних реакцій в організмі. Передозування вітамінами (гіпервітаміноз) — явище рідкісне, але трапляється воно при безконтрольному  використанні вітамінів. Частіше можна зустріти гіповітаміноз — явище, яке виникає при низькому рівні вітамінів в кормах або поганому їх засвоєні в організмі.

Однією з причин виникнення проблем із обміном речовин є харчування. При високому рівні білка в раціоні, його надлишок виводиться з організму у вигляді сечовини та сечової кислоти, які утворюються в печінці та виводяться нирками з сечею. Лише при підвищенні в крові рівня білків в три рази вище норми, потенціалу печінки не вистачає для перетворення залишків білка в сечову кислоту чи сечовину. Підвищення рівня білка в крові виникає не тільки при надмірному надходженні його з кормом, а й при інтенсивному руйнуванні клітин організму. Таким руйнуванням супроводжується перебіг в організмі вірусних, бактеріальних, паразитарних захворювань, отруєння тощо.

Велика кількість в раціоні мучних та солодких компонентів викликає підвищення в крові рівня цукру, що у свою чергу призводить до проблем з підшлунковою, яка є органом, що регулює рівень глюкози в крові. В результаті запалення підшлункової порушується її функція як травної залози. Підвищення або зниження відносно норми об’єму травних ферментів, які виділяє підшлункова залоза, викликає порушення перетравності корму, що споживається організмом. Як наслідок, знижується надходження в організм поживних речовин. Спочатку з причини зниження перетравності кормів, а далі в наслідок розвитку запального процесу на слизовій кишечника і зниження всмоктування поживних речовин з корму. Низька активність або недостатня кількість травних ферментів призводить до виникнення бродильних процесів у кишечнику і накопичення значної кількості газів, які в свою чергу розтягують кишечник, тиснуть на сусідні органи та викликають больову реакцію. В результаті порушення перетравності кормів змінюється консистенція калових мас. Несформовані м’якої або рідкої консистенції калові маси викликають зниження евакуації секрету з прианальної залози. В подальшому секрет застоюється, стає густим. Присутність мікрофлори викликає розвиток запалення залози і гнійного процесу. Токсини, які всмоктуються в кров з кишечника та прианальної залози призводять до автоінтоксикації організму. Спостерігаючи зовні на тварині випадіння шерсті, свербіння шкіри, утворення екзем, в більшості випадків при детальнішому огляді пацієнта виявляється запальний процес в прианальній залозі. Будь-які токсини, що потрапляють в кров, незалежно від того, чи потрапили вони в організм ззовні, чи проникли в кров з осередку запалення, яке розвивається в організмі, проходять з кров‘ю через печінку, де проходить процес їх інактивації. За умов накопичення в крові рівня токсинів настільки високого, що печінка не в змозі інактивувати їх повністю, інтоксикація починає набувати видимих клінічних ознак. Дія токсинів на клітини організму полягає в порушенні обмінних процесів всередині клітин, що призводить до їх загибелі.

Проблеми з обміном речовин виникають не лише тоді, коли їх надходить в організм з їжею надто мало або багато, а й якщо ускладнене їх засвоєння. В більшій мірі це стосується вітамінів. При пошкодженні епітелію слизової кишечника засвоєння поживних речовин знижується, тому навіть при надходженні вітамінів з кормами в достатній кількості, засвоюються вони погано, а основна маса проходить транзитом.

При лікуванні захворювання в першу чергу необхідно виявити та прибрати причину, яка спровокувала захворювання. Якщо проблема спровокована кормами, варто корегувати раціон.

Наприклад, присутні в кормах кістки можуть викликати механічне травмування стінок травного каналу. Уламки кісток, особливо трубчастих кісток птиці, здатні, як голки, проколоти стінки стравоходу, шлунку та кишечника, тим самим викликавши виникнення виразки, внутрішньої кровотечі. Постійне використання кісток у раціоні, крім травм травного каналу, веде до зашлаковування кишечника. Перистальтичних рухів кишечника недостатньо для повноцінного перетравлення та переміщення по кишечнику кісток, що в подальшому веде до запорів, які змінюються поносами. Тому використання кісток для годівлі у будь-якому вигляді не рекомендоване.

Будьте внимательны при выборе корма!

Корма, що пропонуються в продажі, умовно діляться на класи: пеміум, супер-преміум, лікувальні, економ-класу. Виробники пропонують корма для різних вікових груп, різних порід, профілактики різних проблем. При такому широкому їх асортименті важливо правильно підібрати корм. Вища ціна не завжди означає, що корм обов’язково підійде вашому улюбленцю, тому перед тим як його купити, необхідно проконсультуватись зі спеціалістом. Перевага кормів промислового виробництва ще й у тому, що з ними у вас буде менше клопотів із щоденним  приготуванням їжі для вашого друга. Постійна зміна одного корму на інший, щоб урізноманітнити харчування, може негативно впливати на травлення. Мікрофлора кишечника не встигає пристосуватись до зміни раціону, що викликає неповноцінне перетравлення кормів.

В обміні речовин в організмі велику роль відіграє якість води, її мінеральний склад, вміст металів, токсичних речовин. Свою роль відіграє повітря, його склад, присутність домішок шкідливих газів. У випаду, якщо причиною порушення обміну речовин є інфекційне або паразитарне захворювання, стратегія лікування передбачає боротьбу з причиною захворювання і введення протимікробних, протипаразитарних засобів, антидотів.

Порушення обмінних процесів може перебігати як у вигляді окремого захворювання, так і супроводжує більшість інших захворювань, виникаючи в наслідок їх розвитку.

Коти, собаки по своїй природі є хижаками. В природі вони живуть в умовах, коли доводиться кілька днів голодувати доки не трапиться вполювати нову здобич. Організм  до таких умов пристосований, і голодування один раз на сім днів рекомендоване, коли вони живуть в домашніх умовах.

Важливе значення в обміні речовин в організмі відіграє мінеральній обмін. В першу чергу необхідно контролювати рівень кальцію та фосфору: баланс між ними має становити 1:3. Порушення рівноваги викликає зниження засвоєння одного з них, або ж надмірне накопичення та відкладання в м’яких тканинах і пириродних порожнинах. Порушення обміну мінеральних речовин викликає розвиток таких патологій, як рахіти, остеомаляція, остеопороз, артрити, артрози і багато інших. Добова потреба в мікроелементах відрізняється залежно від виду тварини, породи, віку, особливостей організму. Те саме стосується і інших речовин.

Кожен живий організм по-своєму унікальний, і те, що підходить більшості, може впливати згубно на організм, що зовні нічим не відрізняється від інших. Тому до кожного має бути окремий підхід.

Ю. Левченко.

Опубликовано 12 Фев 2012 в 10:29. Перейти в Архив статей

Метки: , , ,

Ваш отзыв

Вы должны войти, чтобы оставлять комментарии.